Connect with us

Hi, what are you looking for?

Cine

‘Ons’, la película más nominada de los Premios Mestre Mateo

escena ons
Escena de 'Ons'

Ons, el largometraje de Alfonso Zarauza, opta a ganar 13 galardones en la XIX edición de los Premios Mestre Mateo.

Ons parte como la favorita de los miembros de la Academia Galega do Audiovisual, siendo la más votada en la primera ronda. Esta mañana Marta Doviro y Amador Arias han revelado los proyectos y profesionales finalistas en las 25 categorías de la XIX edición de los Premios Mestre Mateo. La película, Ons, dirigida por Alfonso Zarauza, está nominada en trece categorías: mellor longametraxe, mellor dirección, mellor dirección de arte, mellor dirección de fotografía, mellor direccón de produción, mellor guión, mellor interpretación feminina de reparto, mellor intrepretación feminina protagonista, mellor interpretación masculina de reparto, mellor interpretación masculina protagonista, mellor montaxe, mellor son y mellor vestiario.

Otra película, A illa das mentiras de Paula Cons, se posiciona también como una de las favoritas con doce candidaturas: mellor longametraxe, mellor dirección, mellor dirección de arte, mellor dirección de produción, mellor guión, mellor interpretación feminina de reparto, mellor interpretación feminina protagonista, mellor interpretación masculina de reparto, mellor interpretación masculina protagonista, mellor maquillaxe e perruquería, mellor montaxe y mellor vestiario.

De todas las series finalistas destaca El desorden que dejas, nominada en ocho categorías: mellor serie de televisión, mellor guión, mellor interpretación feminina de reparto, mellor interpretación feminina protagonista, mellor interpretación masculina de reparto, mellor maquillaxe e perruquería, mellor montaxe y mellor son.

El 10 de abril conoceremos a los ganadores de los Premios Mestre Mateo. La gala se celebrará de forma presencial en el Teatro Colón de A Coruña y se retransmitirá, como es habitual, en la Televisión de Galicia.

Mellor anuncio publicitario

1.- AQUÍ FACÉMOLO ASÍ (Congo Producciones Audiovisuales y gráficas, S.L.).
2.- DESDE O MAR (Juan Galiñanes y Kaito Estudios).
3.- O RURAL VIVE (Wecom, Marga Pazos y Lucas Terceiro).
4.- VIVAMOS COMO GALEGOS (Congo Producciones Audiovisuales y gráficas, S.L.).

Mellor curtametraxe de animación

1.- CARNE (Abano Producións, S.L.).
2.- KLEINER LÜGNER (Pequeno Mentireiro) (David Saborido).
3.- NIGHT KEEPER (Escuela de Imagen y Sonido de Vigo -EISV).
4.- REALITY (David Fidalgo Omil).

Mellor curtametraxe de imaxe real

1.- LA PENUMBRA (Eye Slice Pictures, Lorena Hidalgo Aguirre y Gaita filmes).
2.- MENTRES ISO PASA (Nacho Ozores).
3.- NON ME ESPERA NINGUÉN (Ensenada de Ézaro Films, S.A.).
4.- XOVES DE COMADRES (Islandia Producciones).

Mellor documental

1.- A MEDIA VOZ (Matriuska Producciones, Perspective Films, PCT Producciones, Producciones de la 5ta avenida).
2.- DOROTHÉ NA VILA (Alejandro Gándara, con coproducción de la Deputación da Coruña).
3.- NACIÓN (Nós, Productora Cinematográfica Galega, S.L. con la participación de la Televisión de Galicia).
4.- NACIÓN DE MUCHACHOS: UTOPÍA O MUERTE (Vizuals Lab con la participación de la Televisión de Galicia)

Mellor longametraxe

1.- A ILLA DAS MENTIRAS (Agallas Films, S.L., Historias del Tío Luis, S.L., Aleph cine, Take 2000 con la participación de la Televisión de Galicia).
2.- ARIMA (Esnatu Zinema con la participación de la Televisión de Galicia).
3.- LÚA VERMELLA (Zeitun Films y Amanita Studio con la participación de la Televisión de Galicia).
4.- ONS (Maruxiña Film Company y Bando Á Parte con la participación de la Televisión de Galicia).

Mellor programa de televisión

1.- CINEPHILIA (Capítulos 20-52) (Noveolas Producciones y Telemiño).
2.- COS PÉS NA TERRA (Capítulos 109-121) (Filmax -Produccións A Fonsagrada, S.L.- para la Televisión de Galicia).
3.- OS CASTROS (Capítulos 1-7) (Televisión de Galicia).
4.- SEGREDOS, DESMONTANDO GALICIA (Capítulos 7-15) (MBC Servicios Audiovisuales para a Televisión de Galicia).

Mellor serie de televisión

1.- AUGA SECA (CAP. 1-6) (Portocabo, Televisión de Galicia, Spi, RTP).
2.- EL DESORDEN QUE DEJAS (CAP. 1-8) (Vaca Net TV SLU, Netflix Estudios Internacionales LLC).
3.- NÉBOA (CAP. 1-8) (RTVE y Voz Audiovisual).
4.- O SABOR DAS MARGARIDAS (Temporada 2) (CTV, S.A. e Comarex con la participación de la Televisión de Galicia).

Mellor serie web

1.- AMNESIA 3.0 (CAP. 1-3) (Carballo Interplay y Produtora Absurda).
2.- DOC WAY: CAMIÑO PORTUGUÉS (CAP. 1-4) (Que+ver).
3.- MATARÍA (CAP. 1-30) (Dinamo Producións y Javi Sega).
4.- XAN (CAP. 1-3) (Lucía Estévez y Miguel Canalejo).

Mellor videoclip

1.- DARK SIENNA, Roger&Brian Eno (Juan Lesta).
2.- ILLAS DE SAL, Xabier Díaz & Adufeiras de Salitre (Xabier Díaz Carro).
3.- MUINHEIRA DE INTERIOR, Boyanka Kostova (Xaime Miranda).
4.- WHO WILL SAVE ME?, Aparato (Aparato).

Mellor comunicador/a de televisión

1.- ALBA MANCEBO (Os Castros, Caps. 1-7).
2.- ROBERTO VILAR (Land Rober Tunai Show, Caps.183-211).
3.- RODRIGO VÁZQUEZ (Quen anda aí?, Caps. 1-149).
4.- SIMONE SAIBENE (Cinephilia, Caps. 20-52).

Mellor dirección

1.- ALFONSO ZARAUZA (Ons).
2.- FON CORTIZO (9 Fugas).
3.- LOIS PATIÑO (Lúa Vermella).
4.- PAULA CONS (A Illa das Mentiras).

Mellor dirección de arte

1.- ALEXANDRA FERNÁNDEZ (Néboa -Capítulos 1-8).
2.- ANTONIO PEREIRA (A Illa das Mentiras).
3.- ELIA ROBLES (Ons).
4.- MARÍA LOLO (Arima).

Mellor dirección de fotografía

1.- ALBERTE BRANCO (AEC) (Ons).
2.- JAVIER ÁLVAREZ (9 Fugas).
3.- JOSÉ DAVID MONTERO y SUSO BELLO (AEC) (Néboa -Capítulos 1-8-).
4.- LOIS PATIÑO (Lúa Vermella).

Mellor dirección de producción

1.- CONCHA FONTENLA (O Sabor das margaridas -Temporada 2-).
2.- LUCÍA BALEATO (A Illa das Mentiras).
3.- NATI JUNCAL PORTAS (Lúa Vermella).
4.- TAMARA SOTO (Ons).

Mellor guión

1.- ALFONSO ZARAUZA y JAIONE CAMBORDA (Ons).
2.- CARLOS MONTERO, JAVIER HOLGADO VICENTE y ANDRÉS SEARA (El
desorden que dejas -Caps. 1-8).
3.- JAIONE CAMBORDA (Arima).
4.- PAULA CONS (A Illa das Mentiras).

Mellor interpretación feminina de reparto

1.- ISABEL GARRIDO (El desorden que dejas -caps. 1-8).
2.- LIDIA VEIGA (A lei de Santos -Caps. 1-7).
3.- MARTA LADO (Ons).
4.- VICTORIA TEIJEIRO (A Illa das Mentiras).

Mellor interpretación feminina protagonista

1.- INMA CUESTA (El desorden que dejas -caps 1-8-).
2.- ISABEL NAVEIRA (Néboa, Cap. 1-8).
3.- MELANIA CRUZ (Ons).
4.- NEREA BARROS (A Illa das Mentiras)

Mellor interpretación masculina de reparto

1.- JOSITO PORTO (Arima).
2.- MILO TABOADA (A Illa das Mentiras).
3.- TAMAR NOVAS (El desorden que dejas, Cap. 1-8).
4.- XÚLIO ABONJO (Ons).

Mellor interpretación masculina protagonista

1.- ANTONIO DURÁN «MORRIS» (Ons).
2.- DARÍO GRANDINETTI (A Illa das Mentiras).
3.- MONTI CASTIÑEIRAS (A lei de Santos -Caps.1-7).
4.- TITO ASOREY (Arima).

Mellor maquillaxe e perruquería

1.- MARÍA ILLOBRE y LORENA CALVO (O sabor das margaridas -temporada 2).
2.- RAQUEL FIDALGO y NOÉ MONTES (Néboa -Caps. 1-8-).
3.- RAQUEL FIDALGO y PATRICIA VILELA (A Illa das Mentiras).
4.- SUSANA VEIRA y BEATRIZ ANTELO (El desorden que dejas -Caps. 1-8).

Mellor montaxe

1.- FERNANDO ALFONSÍN (Ons).
2.- JUAN GALIÑANES, LU RODRÍGUEZ y MARIO MAROTO (El desorden que dejas -Caps. 1-8-).
3.- JULIA JUANIZ (A Illa das Mentiras).
4.- LUCÍA ESTÉVEZ (Dorothé na Vila).

Mellor música orixinal

1.- ELBA FERNÁNDEZ y XAVI FONT (Auga Seca, Cap. 1-6).
2.- MERCEDES PEÓN (Nación).
3.- ORQUESTRA FUGAZ DE IMPROVISACIÓN (9 Fugas).
4.- SERGIO MOURE DE OTEYZA (A galiña Turuleca).

Mellor realización

1.- JOSE VILLAVERDE (Land Rober Tunai Show, Caps. 183-211).
2.- MARCOS ESTEBO, DIEGO GUERRERO y MÓNICA ARES (Cos pés na terra, Caps, 109-121).
3.- MARTA ARÉVALO PITA (Quen anda aí?, Caps.1-149).
4.- PABLO FONTENLA y SITO TORRES (A niña familia pola túa, Caps. 1-8).

Mellor son

1.- DAVID MACHADO y ALEJANDRO LÓPEZ (El desorden que dejas -Caps.1-8-).
2.- DAVID MACHADO, ELOY TÁBOAS y MARCO MARIL (9 Fugas).
3.- DAVID MACHADO y JAVIER PATO (Arima).
4.- SÉRGIO SILVA y DAVID MACHADO (Ons).

Mellor vestiario

1.- ALICIA DAPENA y LOLA DAPENA (Ons).
2.- ARÁNZAZU DOMÍNGUEZ y YOLANDA PEÓN (Néboa, Caps.1-8).
3.- EVA CAMINO (A Illa das Mentiras).
4.- RENATA UZAL (Arima).

Click to comment

Deja un comentario

Este sitio usa Akismet para reducir el spam. Aprende cómo se procesan los datos de tus comentarios.

You May Also Like

Actualidad

¿Han oído hablar alguna vez acerca de las piedras volcánicas? ¿Saben lo que son? Las piedras volcánicas reciben este nombre por sus propiedades, estás...

Cultura

Los seguidores de Blindspot están de enhorabuena al darse a conocer supuestamente la fecha para el estreno de la cuarta temporada Ya se comentó...

Conciertos

El dúo Twenty One Pilots publicó tres sencillos con sus respectivos videoclips para anunciar su vuelta. Jumpsuit, Nico And The Niners y Levitate son los...

Cultura

El cantante David Benjamín Rees nació en Málaga el 24 de agosto de 1994. Es un cantante español con orígenes ingleses. Su último trabajo...

A %d blogueros les gusta esto: